Czwartek, 1 października 2020. Imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Będzie ekshumacja pod Łuktą

2014-01-08 12:27:36 (ost. akt: 2014-01-08 12:22:09)

Autor zdjęcia: Archiwum

Będzie ekshumacja szczątków znalezionych koło Łukty. Według szacunków, leży tam kilkadziesiąt osób.

— Zima jest łaskawa, więc może uda się przeprowadzić ekshumację już za kilka tygodni — mówi Izabela Gruszka, kierowniczka warszawskiej Fundacji Pamięć. — Wniosek o pozwolenie złożymy do wojewody, jak tylko będziemy mieli sprawozdanie z wizji lokalnej. Może się to odbyć lada dzień.


Wizja lokalna — przypomnijmy — odbyła się w ostatnich dniach starego roku. Przeprowadzał ją Dariusz Marcińczyk z firmy współpracującej z fundacją. Jak okiem sięgnąć, wszędzie spod ziemi wystawały kości ludzi. — Tu może leżeć nawet ponad sto osób — mówi Marcińczyk. — Wygląda to na pochówek, który odbył się zimą, może w grudniu 1944 roku lub w styczniu albo lutym 1945. Ciała były ledwie przykryte ziemią. Ta warstwa ma nie więcej niż metr.
Ciągle nie wiadomo, czyje to szczątki. Jedna z wersji mówi, że to mieszkańcy dawnych Prus Wschodnich, którzy chcieli uciekać do Niemiec. Jednak badania, które przeprowadzał biegły sądowy, wykazały, że ofiary mogły umrzeć w okresie międzywojennym.

— Postaramy się ustalić, co tam się wydarzyło i kim były te osoby — mówi Izabela Gruszka.

Kości wystające spod ziemi zauważyli pracownicy kopiący staw do hodowli ryb. Policja i prokuratura umorzyły swoje śledztwa, kiedy było jasne, że są to szczątki ofiar sprzed wielu lat. Wyjaśnienie tej zagadki wzięła na siebie Fundacja Pamięć.

mk


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #1289337 | 88.156.*.* 8 sty 2014 13:48

    za rządów Trzeciej Rzeszy likwidowano szpitale dla umysłowo chorych,nieuleczalnie chorych,ludzi starych i zniedołężniałych robiąc miejsce dla zdrowego narodu.Pierwszymi ofiarami III Rzeszy z masowych grobów i krematoriów byli Niemcy a oprawcami białe kitle.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages