środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Podziel się:

Podziel się:

Kraina Wyobraźni aktywna i kreatywna.

Powstałe w 2011 r. w Mostkowie Stowarzyszenie „Mostkowo – Kraina Wyobraźni”, otrzymało dotację na realizację zadania publicznego zleconego przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Powstałe w 2011 r. w Mostkowie Stowarzyszenie „Mostkowo – Kraina Wyobraźni”, przystąpiło w tym roku do realizacji zadania publicznego zleconego przez Samorzad Województwa Warmińsko – Mazurskiego, w ramach otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań Samorządu, pod nazwą „Kraina Wyobraźni aktywna i kreatywna”. Celem zadania jest między innymi wspieranie rozwoju wsi tematycznych a przede wszystkim aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich naszego województwa. Zadanie realizowane jest w okresie od maja do października 2014 r. Całkowity koszt zadania to 7160,00 zł, z tego 4400,00 zł to dotacja Samorządu Województwa a 2700,00 zł to koszt wkładu osobowego, w tym pracy społecznej członków Stowarzyszenia. W ramach projektu realizowane są działania: -warsztaty ogrodnicze i poprawa estetyki miejscowości, warsztaty rękodzielniczo – artystyczne, na których młodzież i dorośli mieszkańcy wytwarzają min. pamiątkowe, ręcznie malowane kartki z Mostkowa, produkty z „wikliny” papierowej, ręcznie malowane ozdoby szklane czy filcowaną biżuterię; warsztaty kulinarne podczas których wytwarzany jest „Miód Świetojański” z mniszka lekarskiego oraz potrawy istniejące w tradycji mazurskiej; zajęcia teatralne dla dzieci i warsztaty muzyczno – wokalne.
Jedną z ważniejszych atrakcji projektu jest impreza plenerowa „Noc Świętojańska”, która odbyła się w sobotę 21 czerwca w centrum wsi na tzw. „Polu Szuwarkowym”, które wcześniej bardzo starannie przygotowywało kilkanaście osób kosząc i grabiąc trawę i zielska, budując scenę czy rozstawiając namiot i pawilony ogrodowe. Imprezę rozpoczęło przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Mostkowie będącej Filią Szkoły Podstawowej w Łukcie, pod kierunkiem p. Beaty Steranki. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie „Legendy o Mostkowie”, którą kilka lat temu na potrzeby projektu wioski tematycznej napisała p. Barbara Urbaszek. Odbywały się również konkursy dla dzieci i dorosłych (min. konkurs na najpiękniejszy wianek), zabawa przy muzyce i pieczenie kiełbasek przy ognisku. W trakcie całej imprezy, która mimo kapryśnej aury, trwała do późnych godzin nocnych można było degustować lokalne potrawy: gulasz mazurski, „bigos na robaczkach świętojańskich”, ziołowe przekąski czy tradycyjną grochówkę. Zaprezentowane zostały również wyroby powstałe w trakcie warsztatów rękodzielniczo – artystycznych. W Nocy Świętojańskiej wzięło udział ponad 100 mieszkańców Mostkowa i okolicznych miejscowości, którzy świetnie się bawili. Mamy nadzieję, że wezmą również udział w pozostałych przedsięwzięciach związanych z realizacją zadania. Zapraszamy.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Sławomir Urbaszek oraz opublikowany na portalu Łukta: Kraina Wyobraźni aktywna i kreatywna
Oceń artykuł:

(0)